بیایید به جای آنکه بدنبال گذشته بیفتیم تا جبرانش کنیم، باورمان را اصلاح کنیم و این‌بار گذشته باشد که بدنبال حال ما بدود تا بتواند خودش را توجیه کند. همان کاری که استیو جابز در انتهای داستانش توصیه کرد. او درگیر تصمیم سالهای قبل خودش و خانواده‌اش نشد. او فقط سعی کرد "در حال زندگی کند" و بعدها این گذشته‌اش بود که خودش را با موفقیت‌های حالش تطبیق می‌داد.
در جنگ احد مسلمانان اول غنائم از دست دادند. این شدیدا حال آنان را گرفت و افسوس خوردند و بعد شکست شدیدتری خوردند. تحلیل استراتژیک قرآن از علت این شکست عجیب و متفاوته: "چون شما بدلیل از دست دادن غنائم ناراحت شدید، ناراحتی بعدی پیش آمد و این عبرت خوبی بود که بدانید نباید در ناراحتی اتفاقات گذشته بمانید" (آل‌عمران_۱۵۳)


نکته مدیریتی:
۱. یکی از عادتهای رهبران موثر اینه که نسبت به گذشته منفعل نمی‌شوند و مسئولیت اصلاح شرایط کنونی خود را می‌پذیرند. پس باید سرِ حال باشید تا موفق باشید!
۲. باید عبرت بگیرید تا اشتباهی را دوبار تکرار نکنید (در ادبیات مدیریت به این حلقه‌های یادگیری می‌گویند). اما متوقف در گذشته نمانید. هر روز یکبار خود را ببخشید؛ و بار سنگین گذشته را به دوش نکشید.

پ.ن:
۱. این پست سعی می‌کرد بخشی از باورِ لیاقت (یکی از هفت باور مشترک شرکت‌ها و افراد موفق اقتصادی) را توضیح دهد
۲. می‌توانید کتاب "#نیروی_حال" و  مبحث "جهان‌خط" در فیزیک نسبیت را مطالعه کنید. #جهان_خط می‌گوید حال است که وضعیت گذشته را تعیین می‌کند.
۳. مجموعه دوبیران این فیلم را دوبله کرده و یکی از دوستان دانشجویم آن‌را به دستم رساند؛ از ایشان متشکرم


اگه میخواهید کاملتر و منسجم در مورد "مکانیزم عملکرد جهان" بدونین توصیه میکنم حتما جلسه اول، دوم و سوم از "دوره مدیریت استراتژیک پیشرفته" رو تهیه کنید😊 

بله، میخواهم فیلم رایگان معرفی و پکیج کامل دوره مدیریت استراتژیک رو (با تخفیف ویژه) داشته باشم... برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

بله، میخوام جلسه اول دوره مدیریت استراتژیک رو داشته باشم... برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

بله، میخوام جلسه دوم و سوم دوره مدیریت استراتژیک رو داشته باشم... برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید